ENERGA i Instytut Energetyki: Inteligentna sieć coraz bliżej

Inteligentna sieć energetyczna staje się faktem. ENERGA wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie projekt zastosowania inteligentnych rozwiązań energetycznych. Projekt „Inteligentny Półwysep” dotyczy wprowadzenia smart grid na Półwyspie Helskim.

- Dzięki współpracy z Instytutem Energetyki pragniemy  opracować i wdrożyć najlepsze nowoczesne rozwiązania energetyczne, zasadniczo zmieniające rolę, udział i możliwości klientów w wykorzystaniu sieci energetycznej – mówi Leszek Nowak, prezes zarządu ENERGA-Operator, spółki odpowiedzialnej za techniczną stronę projektu. – Pozwala nam na to rozwój informatyki i telekomunikacji, i pragniemy to jak najlepiej wykorzystać. Jednocześnie pamiętamy o unowocześnieniu i odmłodzeniu istniejącej infrastruktury energetycznej, gdyż jest to warunek niezbędny do lepszej obsługi naszych klientów.

Odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej ENERGA-Operator już dziś wdraża na masową skalę  nowoczesny system zdalnego odczytu liczników, będący kolejnym ważnym krokiem ku budowie sieci inteligentnych. Projekt Inteligentny Półwysep to w praktyce powiązanie zdalnego odczytu, automatycznego zarządzania siecią i innych działań technicznych, które przyniosą nie tylko radykalne skrócenie liczby przerw w dostawach energii, ale także dadzą możliwość przyłączania do sieci małych wytwórców energii (np. przydomowe wiatraki), a w przyszłości również stacji ładowania samochodów elektrycznych.

- Inteligentne sieci są bez wątpienia przyszłością energetyki, wszystkie firmy poważnie myślące o klientach, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska testują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań – mówi Krzysztof Madajewski, dyrektor Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk. – Naszą rolą jest przegląd tych rozwiązań i wybranie takich, które przyniosą największe korzyści klientom i społecznościom na terenie działania Energi.

Półwysep Helski został wybrany nieprzypadkowo. To tutaj ENERGA-Operator wdrożyła pierwsze w kraju, próbne systemy zdalnego odczytu i tu istnieje odpowiednia infrastruktura techniczna projektu. Wysokie zmiany zużycia energii (duży pobór latem, znacznie mniejszy zimą) stanowią dodatkowe wyzwanie dla inżynierów.

Inteligentna sieć zakłada możliwość przyjęcia przez odbiorców energii elektrycznej nowej roli – producentów energii, tzw. prosumentów, choćby w niewielkiej skali. Podniesie to lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Dla gmin jest to szansa na aktywny udział w realizacji na poziomie lokalnym pakietu klimatycznego 3x20. ENERGA już dziś oferuje wsparcie klientom  i gminom w budowie niewielkich, lokalnych źródeł energii (więcej na ten temat w informacji tutaj: Smart Eco). Nowoczesne rozwiązania, tworzące sieć inteligentną, poprzez integrację rozproszonych źródeł energii, stacji ładowania samochodów elektrycznych, oddziaływanie na zachowania odbiorców poprzez system zdalnego odczytu liczników, mają na celu m.in. podniesienie bezpieczeństwa energetycznego regionów, decentralizację wytarzania energii elektrycznej oraz wprowadzają zupełnie nową jakość w zarządzaniu pracą systemu elektroenergetycznego.  

Pierwsze efekty projektu Inteligentny Półwysep powinny pojawić się za dwa lata.

Należąca do Grupy ENERGA ENERGA-OPERATOR SA (www.energa-operator.pl) jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów energii elektrycznej. Spółka działa w północnej i środkowej części kraju (obszar 75 tys. km kw.) i obsługuje ponad 3 mln odbiorców. Za stworzenie największego w kraju systemu zdalnego odczytu klientów biznesowych spółka otrzymała wyróżnienie Nowy Impuls. W 2010 r. spółka wdrożyła projekt zdalnego odczytu energii elektrycznej, obejmujący wszystkich klientów. Energa-Operator zrealizuje w tym roku historycznie największy  budżet inwestycyjny – celem jest radykalna poprawa ciągłości i jakości zasilania.

Słowniczek:

SMART GRID (inteligentna sieć)  to system elektroenergetyczny integrujący w sposób inteligentny działania wszystkich uczestników procesów generacji, przesyły, dystrybucji i użytkowania, w celu dostarczania energii elektrycznej w sposób ekonomiczny, trwały i bezpieczny. To kompleksowe rozwiązania energetyczne, pozwalające na łączenie, wzajemną komunikację i optymalne sterowanie rozproszonymi dotychczas elementami sieci energetycznych”